بلاگ نبض

بلاگ > معرفی پروتکل و ارز دیجیتال هندشیک Handshake

معرفی پروتکل و ارز دیجیتال هندشیک Handshake

تاریخ پست: 2023/01/20
تاریخ بروزرسانی: 2023/01/22
هندشیک (Handshake) یک پروتکل سرویس نام برای واگذاری مالکیت دامنه‌های سطح بالا به‌صورت مستقیم و بدون واسطه به کاربران است. دامنه سطح بالا یا Top Level Domain (به‌اختصار TLD) به آخرین بخش از دامنه یا بخشی که بلافاصله پس از نماد نقطه یا دات قرار می‌گیرد، گفته می‌شود. از برخی از دامنه‌های سطح بالای شناخته‌شده می‌توان به com – .org – .edu – .gov. و biz. اشاره کرد. از این دامنه‌ها می‌توانید برای راه‌اندازی وبسایت، آدرس ایمیل یا به‌عنوان آدرس کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید. برای این‌که متوجه شوید پروتکل Handshake چیست و چطور کار می‌کند، ابتدا باید با سیستم نام‌گذاری کنونی و نقاط ضعف آن آشنا شوید.

سیستم‌های نام‌گذاری دامنه (DNS) فعلی به گروهی از مقامات صدور گواهی یا Certificate Authority (به‌اختصار CA) متکی است. هدف این مراجع، تایید صلاحیت مالکیت وبسایت‌ها و اجرای اقدامات پیشگیرانه به‌منظور جلوگیری از عملیات‌های مخرب همچون کلاهبرداری است. همچنین CAها برای یافتن فهرستی از دامنه‌ها به سازمان غیرانتفاعی ICANN (مخفف The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers به معنی شرکت اینترنتی برای نام‌ها و شماره‌های اختصاص‌یافته) وابسته هستند؛ این سازمان تعیین می‌کند که چه حروفی را می‌توان پس از علامت نقطه (dot) در هر دامنه (مثلاً com. یا net.) به‌کار برد. لازم به‌ذکر است که مقامات صدور گواهی هم می‌توانند در یافتن یک وب‌سایت واقعی اشتباه کنند؛ بنابراین مستعد حملات سایبری، هک، کلاهبرداری و سانسور هستند.

هندشیک تلاش می‌کند تا با استفاده از بلاکچین عمومی خود، اتکا به این اشخاص ثالث را از میان ببرد. در واقع هندشیک با طراحی یک سیستم مزایده کامپیوتری، دنبال جایگزینی برای نقش ICANN به‌عنوان یک مرجع مرکزی سازنده دامنه‌های سطح بالاست. لازم به ذکر است که Handshake جایگزینی برای DNSهای فعلی نیست؛ اما در عوض فایل منطقه ریشه یا Root Zone فعلی را با یک بلاکچین غیرمتمرکز جایگزین می‌کند. اطلاعات هر دامنه در فایل‌زون روی سرور DNS برای هر دامنه تنظیم می‌شود و این فایل سوابق مرجع (Resource Records) را شامل می‌شود. وظیفه فایل‌های Zone برقراری ارتباط میان هر دامنه و زیردامنه به‌وسیله آدرس‌های IP است. هر نود شبکه هندشیک مسئول اعتبارسنجی و مدیریت فایل روت‌زون است؛ کاری که در حال حاضر توسط مقامات صدور گواهی انجام می‌شود. سوابق نام‌گذاری در بلاکچین هندشیک ذخیره شده و منطقه ریشه فعلی که توسط ICANN کنترل می‌شود، امکان ثبت دامنه را برای کاربران فراهم می‌کند.

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه بیان کنیم پروتکل Handshake چیست باید بگوییم کاربران به‌جای ثبتِ نام دامنه توسط CA و ذخیره آن در فایل منطقه ریشه، می‌توانند یک دامنه سطح بالا را به‌وسیله کوین بومی هندشیک خریداری کرده و آن نام دامنه را به‌وسیله کلید عمومی در شبکه غیرمتمرکز هندشیک ثبت کنند. Handshake ادعا می‌کند که هیچ‌گونه موسسه، کمیته، هیات‌مدیره یا نهادی عملکرد پروتکل را کنترل نمی‌کند؛ بنابراین عملکردی تماما غیرمتمرکز خواهد داشت.

نحوه کارکرد پروتکل Handshake

پروتکل هندشیک را می‌توان فورکی از کدهای Bcoin (نرم‌افزار اجرای نود که جایگزینی برای نرم‌افزار بیت‌کوین‌کور -Bitcoin Core- است) دانست. با وجود این‌که منبع کدهای هندشیک به نسبت کدهای Bcoin بسیار پیشرفته‌تر است، با این حال این پروتکل همچنان چندین ویژگی مشترک با شبکه بیت کوین دارد. پروتکل هندشیک مشابه بیتکوین از مدل خروجی‌های خرج نشده تراکنش یا UTXO برای ثبت تراکنش‌ها و الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) برای رسیدن به اجماع استفاده می‌کند. دامنه‌های سطح بالا (TLD) شبیه به آدرس و موجودی حساب UTXO کاربران در شبکه بیت کوین در بلاکچین هندشیک ذخیره می‌شوند.

هدف این پروتکل مدیریت، ثبت، تمدید (تمدید اشتراک) و انتقال دامنه‌های سطح بالای DNS است. پروتکل انتخاب نام هندشیک با پروتکل‌های پیشین خود تفاوت دارد؛ زیرا اینجا خبری از فاصله نام (NameSpacing) یا زیر دامنه (Subdomains) در لایه اجماع نیست. هدف این پروتکل جایگزینی DNS نیست؛ بلکه تعویض فایل روت زون (Root Zone File) و سرور‌های روت (Root Servers) است. هدف هندشیک حفاظت از فایل روت‌زون به‌صورت غیرمترکز، غیرقابل سانسور و بدون نیاز به مجوز نهادهای مرجع است. در پروتکل هندشیک هر گره یا نود کامل به‌عنوان یک سرور روت عمل کرده و یک نسخه قابل اثبات از فایل ناحیه ریشه را ارائه می‌کند که بزرگ‌تر و در عین حال توزیع‌شده‌تر از نسخه متمرکز آن است.

شبکه بلاکچین هندشیک چطور کار می‌کند؟

هندشیک پروتکلی است که آدرس‌های وبسایت‌ را از طریق مزایده‌‌ها توزیع می‌کند؛ یعنی در Handshake، هر دو هفته یک‌بار برای دامنه‌های سطح بالا مزایده برگزار می‌شود. کاربران با پیشنهاد کوین HNS (ارز دیجیتال بومی پروتکل هندشیک) می‌توانند در این مزایده شرکت کنند. مزایده نیز مطابق قوانین حراج ویکری (Vickery Auction) برپا می‌شود؛ یعنی برنده مزایده به‌جای پرداخت قیمت پیشنهادی خود، هزینه دومین پیشنهاد را پرداخت می‌کند. این مزایده به‌صورت کاملا اتوماتیک توسط نرم‌افزار هندشیک اجرا می‌شود.

بلاکچین هندشیک شباهت‌های زیادی با بلاکچین بیت کوین دارد؛ برای مثال، ماینرها نرم‌افزار هندشیک را اجرا کرده و با حل مسائل ریاضی، بلاک‌های جدید را به Handshake افزوده و کوین‌های HNS جدید را استخراج می‌کنند. این بلاک‌های جدید هر ۱۰ دقیقه به بلاکچین افزوده می‌شوند و مقدار موجودی کوین‌های هندشیک هم ثابت بوده و ۲.۰۴ میلیارد است. هر ده دقیقه برای انجام این کار به ماینرهای هندشیک ۲۰۰۰ ارز دیجیتال Handshake داده می‌شود.

تا یک سال پس از راه‌اندازی این شبکه، همه نام‌های احتمالی برای مناقصه در دسترس خواهند بود. کاربری که مایل به ایجاد نام است، باید موجودی نام را بررسی کند و سپس یک تراکنش ویژه به شبکه‌ای که مزایده را باز می‌کند ارسال کند؛ سپس الگوریتم تعیین می‌کند که این مزایده چه زمانی برگزار شود.

قابل توجه است که ۱۰۰ هزار وبسایت برتری که بیشترین ترافیک را طبق الکسا دارند، برای جلوگیری از سوءاستفاده از سیستم، برای دارندگان کنونی آن‌ها کنار گذاشته شده‌اند. صاحبان وبسایت‌ها می‌توانند با ارائه یک مدرک رمزنگاری تحت عنوان DNSSEC، آن نام دامنه را درخواست کنند. پسوندهای امنیتی سیستم نام دامنه یا همان DNSSEC، با کمک امضای دیجیتال و کلیدهای رمزنگاری‌شده، وظیفه اعتبارسنجی دی‌ان‌اس‌ها را برعهده دارند.

مزایده‌ها راه اصلی به‌دست آوردن نام هستند. کاربران می‌توانند تقریبا هر ۱۴ روز یک‌بار برای اسامی پیشنهاد دهند. پیشنهادات خصوصی هستند و بیشترین پیشنهاد برنده می‌شود. نام‌های ثبت‌شده در هندشیک به مدت دو سال اعتبار دارند و پس از آن هر دو سال یک بار با پرداخت کارمزد شبکه تمدید می‌شوند.

انواع نود در شبکه هندشیک

 • نود کامل دیمون (Daemon)، hsd به زبان جاوااسکریپت نوشته شده و فورکی از bcoin است. با اجرای یک گره کامل، می‌توانید در تامین امنیت شبکه و سرویس‌دهی روت زون فایل تعبیه شده در بلاکچین مشارکت کنید.
 • نودهای سبک پروتکل هندشیک hnsd نام دارند و به زبان C نوشته شده‌اند. به‌وسیله آن‌ها می‌توان داده‌های بلاکچین را تایید کرده و سوابق مرجع قابل اثبات را بدون نیاز به منابع نود کامل ارائه دهید. همچنین به‌عنوان یک سرور نام معتبر در ریشه یا روت زون هندشیک عمل می‌کند و یک سرور نام بازگشتی است که به سمت سرور نام معتبر اشاره دارد.

کوین HNS چیست؟

رمزارز بومی پروتکل هندشیک HNS نامیده می‌شود. کاربران می‌توانند دامین‌های برتر و پرطرفدار را از طریق مشارکت در مزایده ویکری بخرند یا ثبت کنند. به برنده مزایده یک کلید عمومی داده می‌شود که جفت این کلید در بلاکچین هندشیک ذخیره می‌شود. کوین‌های فرد برنده نیز به‌صورت دائمی سوزانده شده و از مقدار عرضه در گردش حذف می‌شوند. شرکت‌کنندگان ناموفق می‌توانند کوین‌های خود را بعد از مزایده درخواست کنند. همچنین کوین HNS به‌عنوان پاداش به ماینرهای شبکه تعلق می‌گیرد؛ یعنی نقش دوم آن تامین امنیت شبکه است.

کاربردهای رمزارز Handshake

 • پاداش به ماینرهای شبکه
 • مشارکت در مزایده و خرید دامنه

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل رمزارز هندشیک ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد بوده که از این مقدار حدود ۴۴۷,۴۴۳,۷۷۹.۸۲ واحد HNS در گردش است. ارزش کل بازار کوین Handshake در حال حاضر ۱۰۹,۰۸۹,۷۳۵ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۸۰,۵۶۱ دلار است. قیمت Handshake در زمان نوشتن این مقاله ۰.۲۳ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۰۷۵۴۹۴ دلار و در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۰.۸۵۱۸۹۲ دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروتکل هندشیک

سایت هندشیک هنوز نقشه راه رسمی پروژه خود را منتشر نکرده است. اما طبق داده‌های سایت مساری، بخشی از فرآیند توسعه این پروتکل به شرح زیر است:

سپتامبر ۲۰۱۸

 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی ۲

ژانویه ۲۰۱۹

 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی ۳

آوریل ۲۰۱۹

 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی ۴

فوریه ۲۰۲۰

 • راه‌اندازی شبکه اصلی

فوریه ۲۰۲۰

 • فعال‌سازی معاملات و مزایده‌های روی زنجیره‌ای

آشنایی با تیم توسعه‌دهنده پروتکل هندشیک

هندشیک برای مدتی طولانی یک پروژه سری بود. در آگوست ۲۰۱۸ سازندگان با اعلام جذب سرمایه ۱۰.۲ میلیون دلاری از منابع مالی همچون a16z، Founders Fund، Polychain Capital و Draper Associates وجود پروتکل هندشیک را اعلام کردند. رهبران اصلی پروژه هندشیک افراد زیر هستند:

 • جوزف پون (Joseph Poon): یکی از سازندگان شبکه لایتنینگ بیت کوین و کانال‌های پرداخت پلاسما
 • اندرو لی (Andrew Lee): مدیرعامل درگاه پرداخت بیت کوین Purse و بنیان‌گذار شرکت Private Internet Access ارائه‌دهنده VPN
 • کریستوفر جفری (Christopher Jeffery): مدیر ارشد فناوری Purse و سازنده نرم‌افزار نود بیت کوین Bcoin
 • بویما فنبوله (Boyma Fahnbulleh): توسعه‌دهنده نرم‌افزار Bcoin

بررسی همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران Handshake

متاسفانه نتوانستیم اطلاعاتی مبنی بر همکاری پروتکل هندشیک با سایر پلتفرم‌های بلاکچینی پیدا کنیم؛ اما طبق داده‌های سایت CrunchBase از سرمایه‌گذارهای این پروژه می‌توان به Access Ventures ICONIUM ،Meltem Demirors ،Hashed و شرکت سرمایه‌گذاری Kenetic اشاره کرد.

ارز دیجیتال HNS را از کجا بخریم؟

در حال حاضر کوین Handshake در صرافی‌های متمرکز گیت (Gate.io)، هات بیت (Hotbit)، نیم بیس (Namebase)، بیترکس (Bittrex) و MEXC فهرست شده است.

کوین هندشیک را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

برای دریافت و ارسال کوین HNS، مشارکت در مزایده و بروزرسانی سوابق منابع برای نام‌های شما باید کیف پول هندشیک بسازید. برای این کار می‌توانید از ابزار خط فرمان hs-client یا رابط کاربری گرافیکی باب ولت (Bob Wallet) استفاده کنید. توجه کنید که برای کار با این ابزارها به کمی دانش فنی نیاز دارید.

دامنه های Handshake برای چه مواردی استفاده می شود؟

دامنه handshake موارد استفاده زیادی دارد. درست مانند یک نام دامنه کار می کند و می تواند برای هر وب سایت یا سرویس آنلاین استفاده شود. به خصوص برای مشاغل، دامنه های Handshake می توانند با افزایش حریم خصوصی و کنترل بر فضای نام دامنه، مزیت رقابتی ایجاد کنند.

سایر موارد استفاده مستند برای Handshake عبارتند از:

 • Sell ​​Subdomains: زیر دامنه هایی را بفروشید که پسوند TLD شما هستند برای کسب سود.
 • ورود با Handshake: از Handshake برای ورود ایمن و خصوصی بدون نیاز به رمز عبور استفاده کنید.
 • تغییر مسیر: به عنوان کوتاه کننده URL استفاده می شود.
 • dLinks: با استفاده از Handshake یک مرکز غیرمتمرکز از محتوای آنلاین ایجاد کنید.
 • Hmail: یک آدرس ایمیل برای نام دست دادن خود ایجاد کنید.
 • dWord: می تواند برای ساخت وب سایت هایی استفاده شود که تحت نام Handshake مستقر شوند.
 • Nomad: نام دست دادن شما می تواند به عنوان نام کاربری شما در سایت های شبکه های اجتماعی استفاده شود.
 • ایجاد وب سایت: وب سایت هایی را با Handshake با استفاده از Sia Skynet، GitHub Pages، Heroku، Vercel یا WordPress ایجاد کنید.

چگونه دامنه Handshake ثبت کنیم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از راه هایی که کاربران می توانند در فرآیند حراج دامنه های دست دادن شرکت کنند، از طریق HNS است. علاوه بر این، ثبت کننده دامنه Namecheap خدمات ثبت دامنه های Handshake را به عموم ارائه می دهد.

Namecheap در حال حاضر TLD های زیر را ارائه می دهد:

برای ثبت دامنه دست دادن با Namecheap، کاربران به سادگی گزینه HNS را فعال کرده و روند عادی ثبت نام دامنه سنتی را دنبال می کنند. جدا از ثبت نام دامنه، انتقال یا تمدید به دامنه های Handshake نیز می تواند از طریق سکه های Namecheap یا HNS انجام شود.

چگونه می توانم به دامنه Handshake دسترسی داشته باشم؟

دامنه های دست دادن در حال حاضر توسط مرورگرهای وب معمولی حل نمی شوند. برای دسترسی به دامنه Handshake، باید از خود نرم افزار Handshake یا یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • پسوند مرورگر
 • نوک انگشت
 • HDDNS.io
 • HNS.to
 • DNS بعدی
 • VPN ها

مزایا و معایب دامنه های دست دادن

استفاده از نام دامنه Handshake دارای چندین مزیت از جمله افزایش حریم خصوصی و کنترل، انعطاف بیشتر در استفاده از نام دامنه و امکان شرکت در مزایده نام دامنه است.

همچنین، فشار به سمت اینترنت غیرمتمرکزتر در نهایت به این دلیل است که سرویس‌های سیستم نام دامنه غیرمتمرکز مانند Handshake پایدارتر و مقاوم‌تر در برابر سرقت نام دامنه و قطع شدن سرور هستند.

با این حال، استفاده از دامنه های Handshake دارای اشکالاتی نیز می باشد. اولاً، کاربران نام دامنه برای شرکت در مزایده دامنه یا استفاده از سایر خدمات ارائه شده توسط Handshake باید قبلاً دارای سکه HNS باشند که کار را برای کاربران غیر فنی دشوار می کند و برای کاربرانی که آشنایی چندانی با ارزهای رمزنگاری شده ندارند مانعی برای ورود است.

برای مبتدیان، راه اندازی و استفاده از نام های دامنه جایگزین می تواند کمی پیچیده تر از نام های دامنه سنتی باشد، به خصوص که پذیرش دامنه های جایگزین هنوز به جریان اصلی نفوذ نکرده است.

آینده دامنه های Handshake

هدف از معرفی سیستم نام دامنه بلاک چین Web3 ارائه دامنه‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر به کاربران است که استفاده آنلاین آسان‌تر است. بنابراین، دامنه های دست دادن (و تکرارهای مشابه خدمات سیستم دامنه غیرمتمرکز) می توانند برای نشان دادن آدرس های زنجیره بلوکی استفاده شوند.

مردم فقط باید بگویند “ارسال پرداخت به joe.crypto” به جای یک رشته هگز با چندین کاراکتر، که استفاده از نام دامنه در وب را راحت‌تر و کاربرپسندتر می‌کند. هدف Handshake مشارکت در آینده غیرمتمرکز از طریق کنترل بهتر کاربران بر روی داده‌ها، امنیت و حریم خصوصی و حفظ تمرکززدایی است.

با این حال، باید دید که آیا دسترسی برای پذیرندگان بالقوه مشکلی خواهد بود یا خیر. همچنین، اگر ICANN یک TLD در آینده منتشر کند که ممکن است با TLD Handshake در تضاد باشد، استفاده از دامنه ممکن است پیچیده‌تر شود.

در چنین شرایطی، حل‌کننده باید تصمیم بگیرد که Handshake TLD یا ICANN TLD را حل کند. ICANN همچنین سازمانی بزرگتر و قوی تر است. آیا تمرکززدایی نتیجه خواهد داد؟

و در چنین فرآیند پیچیده تغییر زیرساخت دامنه در جهت تمرکززدایی، در صورت حذف تدریجی نام دامنه ICANN، تغییر به HNS تبدیل به یک بازیگر اصلی خواهد شد. مانند Handshake به طور گسترده پذیرفته می شود یا مبهم می ماند.

جمع‌بندی

هندشیک یک راه حل غیرمتمرکز برای نام‌گذاری دامنه‌های سطح بالای اینترنتی است. پروتکل Handshake به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون واسطه صاحب نام‌های اینترنتی مورد نظر خود شوند. در طراحی معماری این شبکه از سیستم تراکنش‌های خرج‌نشده و گواه اثبات کار بیت کوین الهام گرفته شده است. طی مزایده‌هایی که به‌صورت دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود، کاربران می‌توانند پیشنهادات خود را برای نام دامنه مدنظر خود ارائه دهند.